Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • To my. Kupujący 2025 – Finanse

To my. Kupujący 2025 – Finanse

Anna Zachara-Widła

6 na 10 osób, które planują w tym roku zakup domu lub mieszkania, uważa swoją sytuację finansową za stabilną, a połowa przyznaje, że jest obecnie w lepszej kondycji finansowej niż rok temu. Nadal jednak połowa badanych nie patrzy z optymizmem na swoje oszczędności.

 

Kim są osoby, które planują kupić nieruchomość w 2025 roku? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza analiza „To my. Kupujący 2025”, którą przygotował portal ogłoszeniowy Nieruchomosci-online.pl we współpracy z agencją badawczą Inquiry na bazie danych YouGov. Analiza objęła 600 osób, które mają w planach zakup mieszkania lub domu w najbliższych miesiącach.

 

Ile zarabiają osoby planujące zakup mieszkania lub domu?

Kupujący dobrze oceniają swoją kondycję finansową

🔸Analizowana przez nas grupa potencjalnych kupujących w zdecydowanej większości postrzega siebie jako stabilną finansowo i potrafiącą zarządzać swoimi finansami.

🔸Jednocześnie 6 na 10 osób ma w tym roku zamiar zgromadzić większe oszczędności niż wcześniej.
Może to wynikać między innymi z faktu, że połowa analizowanej grupy deklaruje, że „jest teraz w lepszej sytuacji niż rok temu”, a 58% jest zadowolonych ze swojego obecnego poziomu życia.

🔸Co drugi badany jest przekonany, że poradzi sobie, jeśli znajdzie się w tarapatach finansowych.

🔸Jednocześnie mamy wśród kupujących do czynienia też z takimi osobami, które nie wierzą w to, że w ogóle są w stanie zaoszczędzić środki na tzw. „czarną godzinę” – to 31% potencjalnych kupujących.

Spora aktywność w oszczędzaniu i inwestowaniu

Obserwujemy dość dużą i różnorodną aktywność, jeśli chodzi o oszczędzanie i inwestowanie w analizowanej grupie kupujących. W każdym z tych obszarów odsetki wśród kupujących są istotnie wyższe, niż gdybyśmy spojrzeli na całość populacji dorosłych Polaków.

🔸6 na 10 osób ma jakąś formę rachunku oszczędnościowego.
Wiemy, że większość badanych zamierza w tym roku zaoszczędzić więcej.

🔸Aktywność ta wynika również z większej niż kiedyś potrzeby podejmowania takich działań, co potwierdza fakt, że aż 77% badanych deklaruje, że obecnie bardziej uważa na finanse niż kiedyś.

🔸Potencjalni kupujący podejmują się także działań o charakterze inwestycyjnym – 58% osób deklaruje, że „szuka opłacalnych metod na inwestowanie pieniędzy”.

🔸Co trzecia osoba posiada obligacje lub papiery wartościowe, a 16% zakupione akcje.
To najczęściej wykorzystywane przez kupujących produkty inwestycyjne.

🔸Warto podkreślić, że 14% badanych inwestuje także w nieruchomości.

🔸Analizowana grupa kupujących w dużej mierze ma świadomość ryzyka finansowego podejmowanego w procesie inwestowania, co więcej 4 osoby na 10 „nie mają nic przeciwko jego podejmowaniu”.

Dane wyraźnie pokazują, że świadomość ta jest wyraźnie wyższa niż gdy spojrzymy na całość populacji dorosłych Polaków.

Przyszłość pod znakiem zapytania

Aktywność inwestycyjna nie oznacza braku obaw co do przyszłości.

🔸Pewność, co do poprawy swojej sytuacji finansowej w najbliższych 12 miesiącach ma tylko co trzecia osoba. Niemal tyle samo badanych nie przewiduje zmian, a co czwarty jest zdania, że jego sytuacja zmieni się na gorsze.

Realia ekonomiczno-finansowe zmuszają badanych do większego skupienia na rozsądnym zarządzaniu finansami, w tym także budżetem domowym.

🔸58% badanych ma zaplanowany tygodniowy lub miesięczny budżet, którego stara się trzymać.

Sytuacja gospodarcza, ekonomiczna i międzynarodowa zdecydowanie nie sprzyja pewności finansowej. Te obawy widać także wśród kupujących, występują one jednak rzadziej niż u reszty Polaków. Osoby, które rozważają aktywność na rynku nieruchomości w tym roku wydają się być dość świadome finansowo, znają nowoczesne instrumenty finansowe i aktywnie z nich korzystają. Kładą nacisk na zabezpieczenie przyszłości w postaci oszczędności oraz inwestycji.

Dane pokazują, że to osoby dość otwarte na nowoczesne udogodnienia, takie jak mobilna bankowość elektroniczna (60% korzysta z niej minimum raz dziennie), nowoczesne płatności cyfrowe, np. BLIK, czy portfele elektroniczne. Wśród badanej grupy znacząco częściej spotkamy osoby korzystające z usług Revolut (30% osób) w porównaniu do tego, jak to wygląda wśród reszty społeczeństwa.

Inne tematy omawiane w projekcie To my. Kupujący 2025:

To my. Kupujący 2025 – Demografia i rodzina

To my. Kupujący 2025 – Praca

To my. Kupujący 2025 – Nasze nieruchomości

Anna Zachara-Widła

Anna Zachara-Widła - Dział analiz portalu Nieruchomosci-online.pl

Zobacz także

Anna Zachara-Widła

To my. Kupujący 2025 – Praca

26.03.2025