
Udział w nieruchomości to forma posiadania prawa do części nieruchomości wraz z innymi osobami. Możemy posiadać udziały w jednej nieruchomości z jedną osobą np. z małżonkiem lub z partnerem, z którym wspólnie dokonaliśmy zakupu. Udziały mogą być jednak dzielone pomiędzy wiele osób np. gdy nieruchomość kupujemy w celach inwestycyjnych lub gdy została ona przekazana w spadku wielu spadkobiercom.
Co to jest udział w nieruchomości?
Udział w nieruchomości to prawo do części nieruchomości przysługujące współwłaścicielowi, który wraz z innymi posiadaczami udziałów ma prawo do korzystania z niej oraz do współdecydowania o jej użytkowaniu, sprzedaży i kosztach utrzymania. Większy udział zapewnia większą kontrolę nad decyzjami oraz proporcjonalny udział w zyskach i wydatkach. |
Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma ograniczenia liczby udziałów do jednej nieruchomości, w związku z czym możliwe jest posiadanie jedynie ułamkowej części udziałów.
Posiadanie udziałów w nieruchomości pozwala nam czerpać z niej korzyści np. pobierać czynsz za najem lub dzierżawę, ale również musimy ponosić koszty jej utrzymania. Wszyscy właściciele mają prawo współposiadać i korzystać z nieruchomości w taki sposób, aby nie ograniczać tych praw innym posiadaczom udziałów.
Posiadanie większości udziałów w nieruchomości daje nam większą kontrolę nad podejmowanymi decyzjami. W sprawach czynności związanych ze zwykłym zarządem nieruchomością wymagana jest decyzja osób posiadających łącznie więcej niż 50 proc. udziałów. Do czynności takich możemy zaliczyć zawieranie umów z dostawcami energii i innych mediów, zlecanie prac porządkowych czy utrzymanie właściwego stanu technicznego nieruchomości.
Większy udział oznacza również większą część przychodów wynikających ze sprzedaży, najmu lub dzierżawy nieruchomości. Z drugiej strony partycypacja w kosztach związanych z użytkowaniem i utrzymaniem nieruchomości oraz płaceniem podatku od nieruchomości jest również uzależniona od wysokości udziałów.
Udziały w nieruchomości można przekazać w darowiźnie, w spadku, a także sprzedać. Na sprzedaż udziałów nie musimy mieć zgody właścicieli pozostałych udziałów. Nie musimy ich też informować, jeśli w związku z naszym udziałem będziemy zawierać umowy z innymi osobami, o ile nie będą one miały wpływu na udziały innych właścicieli.
Sprzedaż nieruchomości może się jednak odbyć jedynie za zgodą posiadaczy wszystkich udziałów. Jest to czynność wykraczająca poza zakres zwykłego zarządu. Podobnie będzie np. w przypadku decyzji o zmianie przeznaczenia nieruchomości, czy obciążenia jej hipoteką.
W przypadku dużej liczby osób posiadających udziały w nieruchomości może być konieczne zawarcie umowy dotyczącej podziału nieruchomości do użytkowania (podział quoad usum). Wskazane są w niej zasady użytkowania nieruchomości przez posiadaczy poszczególnych udziałów.
W przypadku zaistnienia konfliktu pomiędzy posiadaczami udziałów możliwa jest m.in. ich odsprzedaż jednej z osób, która po dokonaniu skupu wszystkich udziałów stanie się jedynym właścicielem nieruchomości.