Udział ze wskazaniem na lokal nie jest prawem własności do odrębnego lokalu mieszkalnego, ale częścią udziałów w nieruchomości wspólnej, na której stoi budynek mieszkalny. Kupując udział ze wskazaniem na lokal, wchodzimy jedynie w posiadanie mieszkania, ale nie stajemy się jego właścicielami.
Co to jest udział ze wskazaniem na lokal?
Udział ze wskazaniem na lokal to posiadanie części udziałów w nieruchomości wspólnej z prawem do użytkowania określonego mieszkania, ale bez przeniesienia na nabywcę pełnego prawa własności tego lokalu. Ogranicza to możliwości związane z zabezpieczeniem kredytowym i wymaga umowy regulującej zasady współużytkowania między współwłaścicielami. |
Każdy ze współwłaścicieli nieruchomości uprawniony jest do współposiadania i korzystania z całej nieruchomości, więc prawo do posiadania konkretnego lokalu powinno być określone w umowie zawartej pomiędzy wszystkimi współwłaścicielami nieruchomości. Umowa nazywana quoad usum określa podział nieruchomości do korzystania i wskazuje, który z właścicieli ma prawo wyłącznego użytkowania wskazanych części nieruchomości wspólnej.
Ponieważ w przypadku umowy udziału ze wskazaniem lokalu nie jest przenoszone prawo własności mieszkania, nie ma możliwości wpisu nowego właściciela do księgi wieczystej lokalu. Lokal taki w ogóle może nie mieć założonej odrębnej księgi wieczystej.
Wpis własności następuje jedynie do księgi wieczystej gruntu. W takim przypadku nie ma też możliwości uzyskania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, ponieważ bank nie będzie miał możliwości zabezpieczenia wierzytelności hipoteką na finansowanym lokalu.
Osoba posiadająca nawet ułamkowy udział w prawie własności nieruchomości wspólnej może rozporządzać swoim udziałem (np. może go sprzedać), ale nie ma prawa władania wyodrębnionym fragmentem nieruchomości (np. wybranym lokalem). Do podjęcia w takim przypadku czynności przekraczających zwykły zarząd potrzebna jest zgoda wszystkich właścicieli.
Z udziałem ze wskazaniem na lokal możemy się spotkać praktycznie wyłącznie na rynku wtórnym. Po zakupie mieszkania od dewelopera i jego wybudowaniu, przenoszona jest własność konkretnej nieruchomości.
Dowiedz się więcej:
-
Czym jest służebność drogowa?
-
Czym jest partycypacja mieszkania?
-
Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie z rynku wtórnego?