
Ulga meldunkowa działała na przełomie 2007 i 2008 roku. Została wprowadzona w miejsce funkcjonującej wcześniej przez wiele lat ulgi mieszkaniowej. Ulga meldunkowa, podobnie, jak wcześniej ulga mieszkaniowa, dawała możliwość uzyskania zwolnienia z konieczności zapłacenia podatku od zysku ze sprzedaży nieruchomości.
Co to jest ulga meldunkowa?
Ulga meldunkowa, obowiązująca w latach 2007-2008, umożliwiała zwolnienie z podatku od zysku ze sprzedaży nieruchomości pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. Nieprecyzyjne zapisy prawne doprowadziły do wielu problemów z fiskusem, co skutkowało zaległościami podatkowymi i długotrwałymi procesami sądowymi. Ulga meldunkowa została ostatecznie wycofana. |
Aby zostać zwolnionym z obowiązku rozliczenia się z fiskusem, należało spełnić kilka warunków:
- nieruchomość musiała zostać wybudowana i oddana do użytku w okresie od 1 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2008 roku,
- mieszkanie musiało zostać w tym okresie kupione, a następnie sprzedana przed upływem 5 pełnych lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostało wybudowane lub kupione,
- właściciel nieruchomości, który dokonywał jej sprzedaży, był w niej zameldowany na pobyt stały przez okres co najmniej 12 miesięcy przed datą sprzedaży.
Niestety nie wszystkie warunki skorzystania z ulgi zostały precyzyjnie określone w ustawie, która ją wprowadziła. Część wymogów została jedynie opisana w przepisach przejściowych, przez co wiele osób korzystając z ulgi nie spełniło wszystkich wymagań. Najwięcej problemów spowodowało niezłożenie w urzędzie skarbowym obowiązkowego oświadczenia, w którym właściciel nieruchomości potwierdzał prawo do skorzystania ze zwolnienia.
Po latach urzędy skarbowe zaczęły naliczać podatnikom zaległy podatek wraz z odsetkami. Zadłużenie niektórych osób wobec fiskusa sięgnęło nawet kilkuset tysięcy złotych, dlatego wiele osób zdecydowało się wystąpić na drogę sądową. Sprawy toczyły się latami i wielokrotnie były rozstrzygane na niekorzyść podatników. Obecnie ulga meldunkowa nie jest już stosowana.
Dowiedz się więcej:
-
Jaki podatek płaci się przy sprzedaży mieszkania?
-
W jaki sposób można przekazać mieszkanie osobie z rodziny?
-
Jak prowadzić negocjacje ceny mieszkania?
-
Czy warto kupić dom z licytacji komorniczej?