
Zawarcie umowy rezerwacyjnej nieruchomości pomiędzy osobą zainteresowaną zakupem i sprzedającym sprawia, że deweloper lub inny przedsiębiorca zostaje zobowiązany do czasowego wyłączenia wskazanego w umowie lokalu ze sprzedaży. W ten sposób potencjalny nabywca otrzymuje czas na zgromadzenie środków potrzebnych na zakup lub spełnienie formalności związanych ze sprawdzeniem zdolności kredytowej przed staraniem się o uzyskanie kredytu hipotecznego.
Co to jest umowa rezerwacyjna nieruchomości?
Umowa rezerwacyjna nieruchomości to dobrowolne porozumienie między potencjalnym nabywcą a sprzedającym, które zobowiązuje sprzedawcę do wyłączenia nieruchomości ze sprzedaży na określony czas, umożliwiając kupującemu zebranie środków lub załatwienie formalności związanych z kredytem hipotecznym. |
Umowę taką można zawrzeć zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Umowa może dotyczyć lokali mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych. Regulacje dotyczące umów rezerwacyjnych są zawarte w Ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.
Umowa rezerwacyjna nie jest wymagana przez prawo ani przez banki. Umowa rezerwacyjna może być zwykła i ma na celu zarezerwowanie lokalu dla potencjalnego nabywcy. Zazwyczaj zawierana jest na okres od kilku do kilkudziesięciu dni i nie zobowiązuje osoby zainteresowanej zakupem do zawarcia umowy przedwstępnej lub deweloperskiej.
Umowa rezerwacyjna może również mieć elementy umowy przedwstępnej. W takim przypadku jest ona jednocześnie zobowiązaniem kupującego do zawarcia w określonym czasie umowy przyrzeczonej.
Umowa rezerwacyjna powinna zostać sporządzona na piśmie pod rygorem nieważności.
Co musi zawierać umowa rezerwacyjna nieruchomości?
Umowa rezerwacyjna nieruchomości musi zawierać:
- miejsce i data zawarcia umowy;
- dane obu stron: dane osobowe potencjalnego nabywcy (imię, nazwisko, adres, PESEL) oraz szczegółowe dane przedsiębiorcy sprzedającego nieruchomość (nazwa, adres, NIP, REGON, KRS) oraz dane jego pełnomocnika;
- dane pozwalające zidentyfikować nieruchomość: jej lokalizację, adres, oznaczeniem powierzchnię oraz liczbę i układ pomieszczeń;
- cena nieruchomości oraz wysokość opłaty rezerwacyjnej zgodnie z ustaleniami stron;
- okres, przez jaki będzie obowiązywać rezerwacja;
- konsekwencje zawarcia umowy rezerwacyjnej oraz skutki niedotrzymania jej warunków przez strony;
- w przypadku umowy zawierającej elementy umowy przedwstępnej w umowie mogą się znaleźć zapisy dotyczące wpłaconego zadatku lub zaliczki oraz szczegóły dotyczące zobowiązania do zawarcia umowy przyrzeczonej.
Umowa powinna zostać sporządzona w dwóch egzemplarzach i muszą się na niej znaleźć podpisy obu stron.