Użyczenie polega na oddaniu w bezpłatne użytkowanie nieruchomości na czas określony lub nieokreślony. Ze względu na swój nieodpłatny charakter najczęściej znajduje zastosowanie wśród członków rodziny, np., kiedy udostępnia się komuś mieszkanie albo lokal w celu prowadzenia w nim działalności gospodarczej.
Co to jest użyczenie nieruchomości?
Użyczenie nieruchomości polega na tym, że właściciel lub osoba uprawniona bezpłatnie oddaje nieruchomość do użytku innej osobie na czas określony lub nieokreślony, podczas gdy użytkownik korzysta z nieruchomości zgodnie z przeznaczeniem, dba o jej utrzymanie i ponosi koszty eksploatacyjne. |
Główną cechą użyczenia jest brak zapłaty. Jeśli właściciel nieruchomości pobiera opłatę za udostępnienie nieruchomości, wtedy mamy do czynienia z umową najmu. Przedmiotem umowy użyczenia nie mogą być pieniądze, ponieważ wówczas będzie to umowa pożyczki.
Użyczyć nieruchomość może nie tylko jej właściciel, ale również osoba, która nią dysponuje na podstawie innego niż własność tytułu prawnego, np. najemca, dzierżawca, a także użytkownik. Umowa taka może zostać zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. Jej wypowiedzenie może odbyć się tylko we wskazanych w umowie przypadkach. Jednakże w wyjątkowych sytuacjach użyczający może żądać zwrotu przedmiotu umowy przed terminem, mianowicie wtedy, gdy z przyczyn nieujętych w umowie nieruchomość stała się mu potrzebna.
Na podstawie umowy użyczający zobowiązany jest akceptować korzystanie z nieruchomości przez użytkownika i nie może mu tego utrudniać. Nie może zażądać zwrotu nieruchomości przed terminem, poza wypadkami wskazanymi w umowie oraz z wyłączeniem sytuacji, gdy rzecz będzie mu potrzebna przed zakończeniem obowiązywania umowy. Użytkownik natomiast musi korzystać z nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem i właściwościami. Nie może przekazać jej w używanie innej osobie bez uzyskania uprzedniej zgody użyczającego. Użytkownik odpowiada za szkody powstałe w nieruchomości, które wychodzą poza zakres zwykłego użytkowania. Umowę użytkowania można zawrzeć w dowolnej formie, w tym ustnej, jednak dla lepszego zabezpieczenia interesów stron zaleca się, aby była zawarta w formie pisemnej.
Korzyścią takiej umowy jest dla użyczającego to, że ktoś zajmuje się jego nieruchomością, dba o nią, o przylegającą do niej działkę i ewentualne pomieszczenia przynależne, a przy okazji pokrywa koszty eksploatacji. Użytkownik natomiast dzięki tej umowie może korzystać z lokalu bezpłatnie, pokrywając jedynie bieżące koszty wynikające z użytkowania rzeczy, czyli opłaty za media, czynsz, drobne naprawy (takie, które są niezbędne, by utrzymać rzecz w stanie niepogorszonym).
Gdy użyczenie nieruchomości następuje w obrębie najbliższej rodziny, nie jest objęte podatkiem dochodowym.
Dowiedz się więcej:
-
Co to jest dzierżawa?
-
Jakie są prawa i obowiązki dzierżawcy i wydzierżawiającego?
-
Co to jest zasiedzenie nieruchomości?