Myślisz o zakupie pierwszego mieszkania? Mamy dla Ciebie wiele praktycznych i nieoczywistych wskazówek: czy rynek nieruchomości znów się rozgrzewa, kiedy jest dobry moment na zakup, czy warto wziąć kredyt oraz jak szukać, aby znaleźć dopasowane lokum…
19 lipca 2023 r. odbyło się spotkanie online pt. „W drodze po swoje M – Rozmowy o kupnie pierwszego mieszkania [LIVE]”, w którym na zaproszenie Nieruchomosci-online.pl wzięły udział osoby obsługujące klientów rynku nieruchomości na co dzień – Roksana Lipińska, inwestorka i właścicielka firmy deweloperskiej So!Invest z Krakowa, Monika Lisiak, pośredniczka oraz właścicielka biura nieruchomości House Agent z Łodzi, oraz Piotr Ochnio, ekspert kredytowy, właściciel firmy Profesjonalne Finanse z Grupy ANG S.A. Rozmowę poprowadziła Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl, dzieląc się danymi z portalu.
Obejrzyj nagranie z debaty online
Czy na rynku znów panuje ożywienie w związku z wejściem w życie programu BK2%?
Zdecydowanie kupujący i sprzedający coraz śmielej realizują swoje plany mieszkaniowe, co potwierdzają wszyscy zaproszeni do rozmowy goście.
– Od stycznia, a tak naprawdę od marca br., widać, jak rynek zaczął się znów rozkręcać, szczególnie po stronie kupujących – tych osób, które jeszcze w zeszłym roku bały się zakupu. Dziś w biurach sprzedaży bardzo widocznie odczuwamy, że te osoby na rynek realnie weszły i zaczęły rozglądać się za swoim wymarzonym gniazdkiem – komentuje Roksana Lipińska z perspektywy dewelopera.
Zarówno Monika Lisiak, pośredniczka w obrocie nieruchomościami, jak i Piotr Ochnio, pośrednik kredytowy, przyznali, że na rynku panuje większy ruch i klienci – szczególnie młodzi – coraz częściej pojawiają się w ich biurach z nadzieją na rządowe dopłaty do kredytów.
Alicja Palińska w oparciu o cokwartalne badanie nastrojów rynkowych w opinii pośredników obrocie nieruchomościami (INPON) również potwierdziła, że na rynku nieruchomości jest coraz goręcej. Wyniki po II kwartale 2023 r. mówią o coraz większym optymizmie na rynku.
– To jest jeszcze czas poszukiwań, rozglądania się na rynku i oczywiście już podejmowania decyzji przez te osoby, które na to stać. Niestety sytuacja, nawet po wejściu BK2%, nie jest aż tak kolorowa. Coraz wyższe ceny nieruchomości, wciąż drogie i trudno dostępne kredyty przy wysokim oprocentowaniu, oznaczają, że dla wielu osób, szczególnie młodych, wizja kupna mieszkania coraz bardziej się oddala – podsumowuje ekspertka z portalu Nieruchomosci-online.pl
Kiedy jest dobry moment na zakup nieruchomości?
Podczas rozmowy zastanawialiśmy się, czy istnieje najlepszy moment na zakup pierwszej nieruchomości, czy jednak zawsze jest trudno wykonać ten krok bez względu na to, w jakich czasach żyjemy.
Roksana Lipińska, która rynek obsługuje od ponad 10 lat, podkreśla, że idealny moment na zakup nie istnieje i że nikt z zewnątrz nie jest w stanie wskazać nam, w którym momencie faktycznie na rynek powinniśmy wejść:
– Zawsze możemy sobie znaleźć jakąś wymówkę, która będzie nas spowalniała lub wstrzymywała. Natomiast, jeśli nie chcemy dokonać zakupu inwestycyjnego jako inwestorzy, którzy z założenia będą chcieli na tej nieruchomości zarabiać, tylko chcemy zaspokoić swoją potrzebę mieszkaniową, czyli chcemy wyprowadzić się z domu rodzinnego, może zakładamy swoją rodzinę lub rodzina nam się powiększa – i jeśli te czynniki, które są wewnętrznymi motywatorami, determinują wejście na rynek i zakup nieruchomości, to, szczerze mówiąc, nie ma co się zastanawiać. W branży zawsze mówimy: tanio, to już było i już raczej nie będzie. Więc, jeżeli mamy potrzebę i chcemy faktycznie ją w jakiś sposób zaspokoić, to nie zastanawiamy się, tylko szukamy najlepszego rozwiązania w danym momencie dla nas – zauważa właścicielka firmy deweloperskiej So!Invest z Krakowa.
– Dla każdego własne M będzie znaczyło coś innego. Najczęściej to nie będzie tylko tabelka w excelu z wyliczeniem, czy stać mnie na kupno czy nie, to będą również dodatkowe wartości emocjonalne i sentymentalne, czyli np. chęć posiadania własnego kąta. Zatem każdy sam musi sobie ocenić, ile to dla niego znaczy – dodaje w rozmowie Piotr Ochnio, który pomaga w ocenie zdolności kredytowej oraz pozyskaniu kredytu na zakup nieruchomości.
Dlaczego i czy warto wziąć kredyt?
Przed zakupem mieszkania często powstrzymuje nas wizja wieloletniego zobowiązania finansowego w banku. Jednak, jak wspomina Piotr Ochnio, statystyki ostatnich lat pokazują, że osoby, które zdecydowały się na kredyt hipoteczny, zyskują na tym coraz więcej.
– Na rynku kredytowym z roku na rok mamy coraz bardziej proklienckie praktyki oraz coraz lepsze narzędzia, jakim jest np. oprocentowanie stałe. Również uważam, że bezpieczeństwo związane z wzięciem kredytu jest coraz większe. Oczywiście strach zawsze będzie, szczególnie że umowa kredytowa jest najczęściej podpisywana na 30 lat. Natomiast, jeżeli spojrzymy sobie na wzrost wartości nieruchomości w ciągu ostatnich lat, to skok jest ogromny, a cena nieruchomości od 2015 roku wzrosła nawet dwukrotnie. I osoby, które się wstrzymywały z zakupem, bo czekały na spadek cen i pęknięcie bańki na rynku, myślę, że dziś mogą niestety żałować. Warto również dodać, że kredyt hipoteczny nie jest już, tak jak kiedyś, zobowiązaniem, które bierzemy na 30 lat i nie mamy innego wyjścia jak tylko co miesiąc spłacać go według harmonogramu z banku. Rozwiązań na optymalizację, jak np. wcześniejsza spłata, nadpłaty, refinansowanie kwoty kredytu w innym banku, jest coraz więcej. Obecnie kredyt coraz częściej traktujemy jak elastyczne narzędzie do skutecznego poruszania się na rynku nieruchomości – opiniuje ekspert kredytowy z Profesjonalne Finanse z Grupy ANG S.A.
Jak szukać, aby znaleźć dopasowane do siebie mieszkanie?
Poprosiliśmy również ekspertkę z rynku wtórnego, właścicielkę biura nieruchomości House Agent z Łodzi o wskazówki dotyczące sprawnego poruszania się w gąszczu ofert nieruchomości i efektywnego szukania mieszkania dopasowanego do naszych potrzeb.
– Bardzo ważną kwestią jest znajomość swojej zdolności kredytowej. To pierwsze pytanie, jakie zadaję kontaktującym się ze mną zainteresowanym nieruchomością klientom, i zalecam bezpłatną konsultację u eksperta kredytowego. Bez tej wiedzy możemy zakochać się w nieruchomości, na którą nas nie stać i się gorzko rozczarować. Po drugie, należy jasno sprecyzować swoje parametry poszukiwań, czyli czego dokładnie potrzebujemy, w jakiej lokalizacji, co jest dla nas ważne. Podczas korzystania z portalowych wyszukiwarek zalecam rozszerzać delikatnie widełki poszukiwań. Jeżeli szukamy mieszkania do 40 mkw., to wpiszmy do 45 czy nawet 50, bo może się okazać, że w cenie mieszkania 40-metrowego kupimy 50-metrowe. Nie zamykajmy się także na lokalizację, bo czasami klienci wskazują na konkretne dzielnice, a okazuje się, że pośrednik ma swojej ofercie idealną nieruchomość w innej części miasta. W przypadku widełek cenowych wpisujmy nawet 50 tys. zł więcej, ponieważ często ceny ofertowe są trochę zawyżone i podczas transakcji możemy wynegocjować niższą kwotę, akurat w naszym limicie – doradza Monika Lisiak.
Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj całą rozmowę z praktykami
Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy, której celem było rozwianie wątpliwości, przybliżenie procedur, ocena sytuacji na rynku oraz omówienie rozwiązań – wszystko to po, aby młode osoby poczuły się pewniej na rynku nieruchomości!
- Jak zbudować zdolność kredytową?
- Na co zwracają uwagę banki?
- Czy Bezpieczny Kredyt 2% jest bezpieczny?
- Jak znaleźć mieszkanie w określonym limicie cenowym?
- Jak negocjować cenę i ugrać jak najwięcej u dewelopera?
- Co lepsze? Nowe z rynku pierwotnego czy używane z rynku wtórnego?
- i wiele innych cennych wskazówek...