Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

W jakiej technologii zbudować dom szkieletowy, aby było ekonomicznie?

Anna Serafin
Komentarze

Domy szkieletowe najczęściej są stawiane w Kanadzie i Skandynawii. W zależności od regionu budynki prefabrykowane buduje się inaczej, dostosowując ten proces do panującego w danej lokalizacji klimatu. A czy w Polsce lepiej postawić na technologię skandynawską, czy kanadyjską, a może na nieruchomość ze stali? Sprawdzamy, jaki jest koszt budowy domu szkieletowego w obu tych systemach i który z nich bardziej się opłaca.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Im wolniejsze tempo prac na budowie, tym będzie ona droższa. Dlatego inwestorzy szukają sposobu na to, aby sfinalizować cały proces jak najszybciej. Umożliwia to budowanie domu w technologii szkieletowej, która pozwala skrócić ten czas z kilku lat do nawet kilku miesięcy.

System kanadyjski

System kanadyjski to jedna z technologii budowy domu szkieletowego. Jest ona droższa niż skandynawska z kilku powodów. Elementy są składane głównie na placu budowy, co pozwala zachować większą oryginalność, a nawet uwzględnić indywidualny projekt, co podwyższa koszty. Dom składa się z elementów o grubości 3,8 cm, które tworzą konstrukcję budynku, strop i ściany. W przeciwieństwie do systemu skandynawskiego jest on też wyposażony w nadproża, co jest dodatkowym wydatkiem.

Osoby, które zdecydują się na system kanadyjski, muszą także sięgnąć do portfela głębiej niż zwolennicy skandynawskiego, bo ściany zewnętrzne domu zazwyczaj pokryte są litym drewnem, które jest naprawdę drogim materiałem.

Ze względu na to, że elementy budowlane w większości są składane dopiero na placu budowy, tempo prac jest wolniejsze i podwyższa to łączny koszt inwestycji, bo trzeba więcej zapłacić za fachowców.

Więcej o domach kanadyjskich dowiesz się tutaj - "Domy kanadyjskie - mniej kosztowna alternatywa dla domów tradycyjnych?".

System skandynawski

Skandynawowie budują swoje domy szkieletowe ekologicznie, a co za tym idzie również ekonomicznie. Są energooszczędne, co zmniejsza koszty późniejszego utrzymania budynku. Moduły w dużej mierze powstają w fabrykach, a na budowie są tylko ostatecznie montowane. Przez to domy budowane w technologii skandynawskiej są do siebie podobne, ale taka standaryzacja pozwala oszczędzić pieniądze. Dzięki temu montaż trwa także krócej niż przy systemie kanadyjskim.

Technologia skandynawska pozwala również oszczędzić na elewacji. Zazwyczaj do pokrycia zewnętrznych ścian stosuje się tynk, cegłę okładzinową albo drewnianą licówkę. Te materiały są sporo tańsze niż lite drewno.

W domach kanadyjskich do podtrzymania konstrukcji służą proste, drewniane słupy. Dzięki temu, że większość elementów w systemie skandynawskim powstaje w fabryce, można stworzyć słupy o bardziej skomplikowanej konstrukcji i pozbyć się nadmiaru nadproży i oczepów. Pozwala to zaoszczędzić materiał i tym samym zredukować koszty.

Więcej od domach skandynawskich dowiesz się tutaj - "Dom skandynawski - oszczędność nie tylko pieniędzy".

Dom ze szkieletem stalowym

Domy w systemie kanadyjskim i skandynawskim są oparte na drewnianym szkielecie. Można jednak wybrać jeszcze dom modułowy wykonany ze stali, co jest niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych. Budynek powstaje ze stalowych profili, w których od razu tworzy się otwory, pozwalające na przeprowadzenie instalacji. Dom w większości jest budowany w fabryce, na placu budowy montuje się tylko większe elementy za pomocą wkrętów. Ta technologia nie jest jednak w Polsce zbyt często stosowana w budownictwie mieszkaniowym. Dużo częściej buduje się w niej obiekty przemysłowe.

Czas budowy jest podobny do systemu skandynawskiego. Przygotowanie modułów trwa 3 – 4 miesiące, natomiast montaż ich na działce tylko kilka dni. Ze względu na podobny czas prac, koszt robocizny nie powinien zbyt wiele się różnic. Niestety firm specjalizujących się w domach stalowych jest o wiele mniej i ze względu na mniejszą konkurencję mogą narzucać klientom wyższe ceny, a i tak znajdą chętnych na swoje usługi.

Jeżeli zależy nam na ekonomicznym domu modułowym z drewna, to zdecydowanie bardziej opłaca się wybrać system skandynawski. Jeśli jednak rozważamy konstrukcję stalową, to warto wiedzieć, że sam koszt materiałów będzie tylko niewiele niższy. Trzeba jednak jeszcze uwzględnić wydatki na wysokiej jakości powłokę cynkowaną (stal może korodować), dobrą wentylację (konstrukcja ma niską przepuszczalność pary) i dokładną izolację (jest duże ryzyko powstawania mostków termicznych). Dodatkowo doliczając wyższy koszt robocizny, łączne wydatki na inwestycję będą więc podobne.

 

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także