Warunki techniczne przyłączy określają, na jakich zasadach możliwe jest przyłączenie budynku do sieci, aby możliwe było zapewnienie jego użytkownikom dostęp do tzw. mediów (prądu, wody, kanalizacji, gazu).
Co to są warunki techniczne przyłączy?
Gdy na działce ma powstać nowy budynek, należy sprawdzić, czy działka jest uzbrojona, tzn. czy ma przyłącza. Jeśli przyłączy brak, trzeba uzyskać informację (w urzędzie gminy lub u konkretnego operatora), czy ich wykonanie jest w ogóle możliwe, a jeśli tak, to jakie rozwiązania są dostępne. Gdy znana jest sytuacja dotycząca przyłączy, można wnioskować o wydanie warunków technicznych.
Warunki techniczne mogą również dotyczyć zmiany dostawy już podłączonych mediów, np. w związku ze zmianą potrzeb lub sposobu użytkowania budynku.
Prawo do ubiegania się o wydanie warunków technicznych ma osoba, która może dysponować nieruchomością na cele budowlane.
Wnioski o warunki techniczne należy składać do dostawców poszczególnych mediów. Informacje, które należy zawrzeć we wnioskach, zależą od rodzaju mediów, ale zawsze wymagane są dane wnioskodawcy bądź jego pełnomocnika oraz informacje o obiekcie przyłączenia. Oprócz tego w przypadku:
- wniosku o podłączenie do sieci wodociągowej i/lub kanalizacyjnej – podaje się przewidywane zapotrzebowanie na wodę i jej przeznaczenie oraz ilość i rodzaj ścieków;
- wniosku o przyłączenie do sieci energetycznej – określa się moc przyłączeniową i przewidywane zużycie energii;
- wniosku o przyłączenie do sieci gazowej – trzeba podać, do jakich celów będzie wykorzystywany gaz, rodzaj i liczbę odbiorników gazu, a jeśli gaz będzie wykorzystywany do ogrzewania, także kubaturę pomieszczeń i moc kotła.
Wymagane załączniki mogą być zróżnicowane w zależności od rodzaju przyłącza i konkretnego dostawcy, ale z reguły należy dołączyć kopię mapy zasadniczej z planem zabudowy bądź szkicem sytuacyjnym i dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych. Wniosek wraz z załącznikami można złożyć osobiście, listownie lub elektronicznie.