WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) to wskaźnik referencyjny stopy procentowej opracowany na podstawie jednodniowych transakcji depozytowych. Uwzględnia on zarówno dane z banków, jak i z dużych przedsiębiorstw. Jest stosowany przy ustalaniu oprocentowania kredytów.
Co to jest WIRON?
WIRON funkcjonował wcześniej pod nazwą WIRD (Warszawski Indeks Rynku Depozytowego). Ma on stopniowo zastępować stosowany do tej pory wskaźnik WIBOR. Zamiana podyktowana jest potrzebą dostosowania się do międzynarodowych trendów, poszerzenia zasobu informacyjnego i zmniejszenia ryzyka kredytowego. Wskazuje się, że obecnie to właśnie wskaźniki oparte o faktyczne transakcje (depozyty jednodniowe) są preferowane i najczęściej stosowane, gdyż są dokładniejsze i bardziej odporne na wahania sytuacji rynkowej niż wskaźniki oparte na prognozach i deklaracjach (takie jak WIBOR).
Etapy implementacja wskaźnika WIRON:
- faza wprowadzania (2023): wprowadzenie WIRON-u do umów i instrumentów finansowych, wprowadzenie na rynek opartych na nim kredytów (dostępnych równolegle do kredytów opartych na wskaźniku WIBOR), kampania informacyjna;
- faza wyprowadzania (2024): wycofywanie rozwiązań opartych na wskaźniku WIBOR i zastępowanie ich opartymi o WIRON;
- faza finalizacji (2025): powszechne stosowanie wskaźnika WIRON, konwersja istniejących umów na WIRON.
Przewiduje się, że zmiana WIBOR-u na WIRON wyjdzie kredytobiorcom na korzyść w przypadku wzrostu stóp procentowych, gdyż WIRON zareaguje na niego z opóźnieniem, więc wzrosty rat kredytów nie będą nagłe. Z drugiej strony jednak, jeśli stopy procentowe spadną, na obniżenie rat kredytów też trzeba będzie poczekać. Wskazuje się też, że choć WIRON jest notowany trochę niżej niż WIBOR, zmiana może nie być bardzo odczuwalna dla kredytobiorców, gdyż zgodnie z prawem unijnym nowy wskaźnik nie może istotnie odbiegać od starego.