
Współczynnikiem urbanizacji nazywamy procentowy udział mieszkańców miast w ogólnej liczbie ludności. Na podstawie tej wartości określa się rozwoju społecznego danej ludności, gdyż współczynnik urbanizacji bezpośrednio wiąże się z uprzemysłowieniem miasta, po którym następuje dynamiczna migracja ludności z terenów wiejskich do miasta. Co ciekawe, ogólnoświatowy wskaźnik urbanizacji waha się na granicy 50 procent.
Co to jest współczynnik urbanizacji?
Współczynnik urbanizacji to procentowy udział mieszkańców miast w ogólnej liczbie ludności. Jest on zróżnicowany pomiędzy regionami świata. Odzwierciedla poziom rozwoju społecznego i industrializacji. |
Obliczenie wskaźnika urbanizacji nie jest trudne – należy liczbę mieszkańców miast w gminie, powiecie, województwie lub kraju podzielić przez ogólną liczbę ludności na tym obszarze, a następnie wynik pomnożyć przez 100%. Jeżeli w pewnym powiecie mieszka 50000 ludzi, a w samych miastach 35000, to liczbę 35000 dzielimy przez 50000 i mnożymy przez 100%, co daje w tym przypadku 70-procentowy współczynnik urbanizacji.
Jeśli chodzi o przykładowe dane dotyczące wskaźnika urbanizacji w różnych miejscach na świecie, według zestawienia Our World in Data z 2021 r. wskaźnik 100% odnotowano m.in. w Hongkongu, Kuwejcie i Singapurze. Natomiast na dole zestawienia znalazły się m.in. Papua Nowa Gwinea (13,5%) i Burundi (ok. 14%).
W Europie najbardziej zurbanizowane były: Monako (100%) oraz Belgia i San Marino (po ok. 98%), natomiast najmniej zurbanizowane – Liechtenstein (ok. 14,5%) i Mołdawia (ok. 43%). W Polsce współczynnik urbanizacji od lat wynosi ok. 60%, przy czym najbardziej zurbanizowanym województwem jest śląskie (ok. 76% w 2022 r.), a najmniej – podkarpackie (41% w 2022 r.). Warto wspomnieć, że najwyższy wskaźnik urbanizacji w Polsce odnotowano w 1991 r. (62%), natomiast od tego czasu można zaobserwować jego powolny spadek.
W procesach urbanizacji pojawiły się różne formy, które tworzą:
- aglomeracje, czyli obszary o dużym skupieniu ludności, której źródłem dochodu jest działalność pozarolna, np. Warszawa, Paryż, Londyn, Moskwa;
- konurbacje, swoisty rodzaj aglomeracji miejsko-przemysłowej, gdzie żadne z kilku dużych miast nie posiada statusu dominującego, np. konurbacja górnośląska, Zagłębie Ruhry, Zagłębie Donieckie;
- megalopolis, czyli strefa koncentracji ludności miejskiej na długości nawet kilkuset kilometrów, jak np. w USA od Bostonu do Waszyngtonu.
Dowiedz się więcej:
-
Czym jest eksurbanizacja?
-
Jakie są społeczno-gospodarcze skutki chaosu przestrzennego?
-
Czy dom pod miastem jest alternatywą dla mieszkania?
-
Jak wybrać lokalizację przyjazną rodzinie?
Tu znajdziesz idealną nieruchomość
Powiedz nam, czego szukasz
Mieszkanie
Dom
Działki
Lokal
użytkowy
Budynek
użytkowy