
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo własności nieruchomości może przysługiwać wielu osobom. W kodeksie cywilnym, który reguluje te kwestie, nie znajdziemy ograniczenia liczby osób, pomiędzy które może zostać podzielone prawo własności.
Co to jest współwłasność ułamkowa nieruchomości?
Współwłasność ułamkowa nieruchomości to forma własności, w której prawo do nieruchomości przysługuje kilku osobom w określonych częściach. Umożliwia im niezależne dysponowanie swoimi udziałami, ale wymaga zgody większości lub wszystkich współwłaścicieli na decyzje dotyczące całej nieruchomości. |
Dzieje się tak najczęściej w przypadku spadku, kiedy majątek zmarłego jest dzielony pomiędzy wielu spadkobierców na drodze dziedziczenia ustawowego lub testamentowego. Ze względu na stopień pokrewieństwa, każdej osobie może przypadać inna wielkość udziałów. Źródeł powstania współwłasności ułamkowej może być jednak więcej. Może ona też powstać m.in. w przypadku zakupu nieruchomości przez wiele osób.
Udział we własności jest wyrażany w postaci ułamka. Współwłaścicielowi nieruchomości może przypadać prawo własności zaledwie niewielkiej jej części, np. 1/10 000. Wielkość praw i obowiązków związanych z użytkowaniem nieruchomości, utrzymaniem jej we właściwym stanie technicznym, a także korzyści finansowe wynikające z prawa własności są proporcjonalne do liczby posiadanych udziałów. Oznacza to, że współwłaściciele nieruchomości proporcjonalnie ponoszą koszty, ale również uzyskują zyski z nieruchomości (np. opłaty czynszowe za wydzierżawienie lokalu).
Każdy współwłaściciel może rozporządzać swoim udziałem bez konieczności uzyskania zgody współwłaścicieli. Może on zostać sprzedany, wydzierżawiony lub obciążony ograniczonym prawem rzeczowym. Nie dotyczy to jednak prawa do dysponowania całą rzeczą wspólną. W takim przypadku, przy podejmowaniu czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagana jest zgodna wszystkich współwłaścicieli. Dotyczy to między innymi transakcji sprzedaży całej nieruchomości. W przypadku czynności zwykłego zarządy wymagana jest zgoda współwłaścicieli, którzy łącznie posiadają więcej niż połowę udziałów w nieruchomości.
Oprócz współwłasności ułamkowej kodeks cywilny przewiduje również współwłasność łączną.
Dowiedz się więcej:
-
Czym jest udział w nieruchomości?
-
Kim jest posiadacz samoistny nieruchomości?
-
Czym jest wydziedziczenie?
-
Czym jest umowa quoad usum?
-
Jak się przygotować do sprzedaży odziedziczonego mieszkania?
Tu znajdziesz idealną nieruchomość
Powiedz nam, czego szukasz
Mieszkanie
Dom
Działki
Lokal
użytkowy
Budynek
użytkowy