
Wydziedziczenie to formalny akt prawny, który umożliwia spadkodawcy pozbawienie określonej osoby prawa do zachowku. Zachowek to część majątku, którą spadkobiercy mogą otrzymać nawet w sytuacji, gdy zostali pominięci w testamencie.
Co to jest wydziedziczenie?
Wydziedziczenie to akt prawny, który pozbawia osobę uprawnioną do zachowku prawa do tej części spadku. Wydziedziczenie może dotyczyć tylko bliskich krewnych, którzy rażąco naruszyli obowiązki względem spadkodawcy. |
Zgodnie z kodeksem cywilnym osobą wydziedziczoną mogą zostać zstępni, rodzice lub małżonek spadkobiercy, czyli tylko te osoby, które są uprawnione do zachowku. Wydziedziczona osoba nie uczestniczy w podziale spadku, ale jej zstępni zachowują prawo do zachowku, chyba że również zostali wydziedziczeni.
Wbrew obiegowej opinii wydziedziczenie nie polega na pozbawieniu spadkobiercy prawa do spadku lub dziedziczenia albo pominięciu go w testamencie. Osoby, które zgodnie z prawem są uprawnione do dziedziczenia, a nie zostały uwzględnione w testamencie przygotowanym wcześniej przez zmarłego, mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej.
W jakich sytuacjach może dojść do wydziedziczenia?
Spadkodawca może wydziedziczyć osobę uprawnioną do zachowku, jeżeli ta:
- działała wbrew woli spadkodawcy w sposób rażący i uporczywy, np. naruszała zasady współżycia społecznego, była agresywna, niszczyła majątek;
- dopuściła się względem spadkodawcy lub jego bliskich umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu, wolności albo rażącej obrazy czci, np. stosowała przemoc, znieważała spadkodawcę;
- uporczywie nie dopełniała obowiązków rodzinnych względem spadkodawcy, np. zaniedbywała opiekę nad spadkodawcą w chorobie, unikała kontaktu.
Wydziedziczenie musi zostać zawarte w testamencie. Spadkodawca musi w nim podać powód wydziedziczenia, który jest zgodny z jedną z podstaw prawnych zawartych w kodeksie cywilnym. Wydziedziczenie bez powodu i uzasadnienia może zostać podważone w sądzie. Wydziedziczenie nie jest możliwe, jeśli spadkodawca wybaczył osobie, którą chce pozbawić prawa do zachowku.
Dowiedz się więcej:
-
Czym jest dziedziczenie ustawowe nieruchomości?
-
Co oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?
-
Czy wraz z mieszkaniem dziedziczy się długi?
-
Jak przygotować odziedziczone mieszkanie do sprzedaży?