Nawet w niewielkim mieszkaniu warto wygospodarować miejsce na osobną sypialnię albo przynajmniej strefę sypialną. Zapewni nam to komfort snu i prywatność. W lokalu z wysokim sufitem być może uda się urządzić antresolę. Inna możliwość to oddzielenie strefy sypialnej parawanem, przepierzeniem lub regałem.
Odpowiednie łóżko
Najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko. Alternatywą dla niego może być materac umieszczony na stelażu, a nawet wprost na podłodze. Ważne, by materac był odpowiednio szeroki. Jeśli jest przeznaczony dla dwóch osób, minimalna szerokość to 160 cm. Łóżko dwuosobowe powinno być tak ustawione, by umożliwiało dostęp z obu stron. Lepiej też, by łóżko było na tyle wysokie, by dało się na nim usiąść z nogami ugiętymi w kolanach pod kątem zbliżonym do prostego. Bardzo niskie może przysparzać trudności przy wstawaniu.
Jak wybrać materac?
Bardzo istotny dla komfortu snu i dla zdrowia kręgosłupa jest dobór odpowiedniego materaca. Materac nie może być ani zbyt miękki (gdyż kręgosłup nadmiernie się wygina), ani zbyt twardy (powoduje nadmierny ucisk i utrudnia przepływ krwi; może także przyczyniać się do skrzywienia kręgosłupa). Odpowiedni materac powinien odciążać kręgosłup i umożliwiać mu przyjęcie naturalnego kształtu. Prawidłowo ułożony kręgosłup powinien być zbliżony do linii prostej w pozycji na boku i i zbliżony do litery S w pozycji na wznak. Właściwa twardość materaca jest kwestią indywidualną i zależy m.in. od wagi. Dlatego należy go wypróbować przed zakupem i po prostu się na nim położyć – w wielu sklepach jest taka możliwość.
Niektóre materace mają różne strefy twardości, zaprojektowane po to, by zapewniały odpowiednie podparcie poszczególnym częściom ciała. Jednak zostały one stworzone z założeniem, że będą z nich korzystały osoby o średnim wzroście, które nie zmieniają wielokrotnie pozycji podczas snu. Jeśli do nich nie należymy, strefy te nie będą miały dla nas większego znaczenia.
Przechowywanie w sypialni
Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest garderoba z przejściem z sypialni. Jeśli metraż lub rozkład mieszkania nam na to nie pozwala, warto wyposażyć sypialnię w jak największą szafę, która zapewni dużo miejsca na ubrania, bieliznę pościelową, torby i walizki. Dobrym rozwiązaniem jest szafa na wymiar, którą możemy dopasować do naszych potrzeb i do ilości dostępnego miejsca. Takie szafy szczególnie sprawdzają się we wnętrzach o nietypowym kształcie, np. ze skosami. Drzwi przesuwne lub harmonijkowe są wygodne, gdyż nie trzeba dodatkowego miejsca na ich otwieranie.
Przydatna będzie także komoda z szufladami, w której możemy przechowywać bieliznę, biżuterię, kosmetyki i inne drobiazgi.
Do przechowywania można także wykorzystać miejsca, które zwykle nie są używane, np. przestrzeń pod łóżkiem, gdzie można umieścić płaskie, szerokie pojemniki. Mogą one służyć do chowania pościeli, jeśli nie chcemy jej przykrywać narzutą. Można tam też ukryć np. sezonowe ubrania, których aktualnie nie nosimy.
Atmosfera przytulności
Przytulność nadają sypialni tekstylia i dodatki. Mogą to być miękkie poduszki i koce, a także zasłony lub rolety, które poza funkcją dekoracyjną zapewniają odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia w nocy. Na podłodze możemy położyć dywaniki, na których przyjemnie będzie stanąć bosą stopą. Alternatywą jest dywan lub wykładzina. Nie musimy się jednak obawiać, że będzie gromadzić kurz – obecnie mamy na rynku wykładziny ze specjalnymi powłokami antyalergicznymi.
Bardzo dobrym surowcem na podłogę do sypialni jest drewno. Jest ono ciepłe w dotyku, w odróżnieniu od np. płyt ceramicznych czy betonowych. Jest też przyjazne dla alergików, gdyż nie przyciąga kurzu.
Bardzo efektownym elementem wystroju sypialni jest baldachim nad łóżkiem. W sprzedaży dostępne są łóżka ze specjalnym stelażem, umożliwiającym zawieszenie odpowiedniej tkaniny. Do nowoczesnych baldachimów wykorzystuje się tkaniny lekkie i półprzezroczyste, które mogą także pełnić funkcję moskitiery.
Poza górnym oświetleniem bardzo przydatne są też małe, punktowe źródła światła. Docenią je zwłaszcza osoby, które lubią czytać przed zaśnięciem.
Dobór kolorystyki jest kwestią indywidualną i zależy od naszych upodobań. Zastanówmy się jednak, czy intensywne kolory i wyraziste wzory nie będą na dłuższą metę męczące i przytłaczające. Dość bezpiecznym wyborem są barwy raczej ciepłe, pastelowe, ewentualnie jasne ściany i podłoga w połączeniu z ciemniejszymi akcentami w postaci poduszek, kapy i dywaników. W sypialni o większym metrażu można wybrać barwy dość ciemne, ale stonowane.
Warto także umieścić w sypialni lustro – czy to wiszące na ścianie, czy stojące, czy też umocowane w drzwiach od szafy. Nie tylko umożliwi nam ono skontrolowanie, czy poszczególne elementy naszego ubioru do siebie pasują i czy my w nich dobrze wyglądamy, lecz także powiększy optycznie pomieszczenie i zapewni ciekawy efekt wizualny.
Brak osobnej sypialni
Niestety, ze względu na ciasnotę panującą w wielu polskich mieszkaniach do tej pory zdarza się, że nie wszyscy domownicy mają własne sypialnie. Pokój dzienny z konieczności służy wówczas także do spania. Nieraz nie ma tam miejsca jednocześnie na meble wypoczynkowe i na pełnowymiarowe łóżko z materacem. Znaczna część naszych rodaków stawia więc na rozwiązania typu dwa w jednym – rozkładane sofy i wersalki. Meble takie z założenia są przeznaczone jedynie do spania okazjonalnego i nie zawsze należą do wygodnych. Szczególnie wersalki, które nie posiadają materaca, a do spania służy powierzchnia siedziska i oparcia po rozłożeniu, są niekorzystne dla kręgosłupa – zbyt twarde i nierówne. Pewnym rozwiązaniem może być materac nawierzchniowy. Zwiększa on komfort snu poprzez wyrównanie krzywizn i wgłębień powierzchni.