Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Wzrosty cen mieszkań hamują – w 2025 ma być o 5% drożej

Wzrosty cen mieszkań hamują – w 2025 ma być o 5% drożej

Anna Serafin

„Nic się nie dzieje jak w polskim filmie” - takim hasłem analitycy z PKO BP zatytułowali swoją najnowszą analizę dotyczącą sytuacji na rynku nieruchomości. Oznacza to tyle, że sytuacja jest stabilna. Tempo wzrostu cen nieruchomości ma wciąż lekko hamować, popyt ma delikatnie spaść, a ceny najmu mają się utrzymywać na podobnym poziomie. Czy to cisza przed burzą?

W 2025 roku oczekuje się, że ceny mieszkań wzrosną o około 5%, mimo osłabionego popytu. Na gorszą koniunkturę wpływają głównie opóźnienia w rządowych programach finansowania i wysokie stopy procentowe.

Eksperci z PKO Banku Polskiego zaznaczają, że duży wpływ na to, jak będzie kształtowała się sytuacja na polskim rynku mieszkań w najbliższych miesiącach, ma data wejścia w życie rządowego programu Kredyt #naStart. Termin jego wdrożenia (choć wciąż niepewny) został przesunięty na 2025 rok.

Mieszkania mają być droższe o ok. 5 proc. rok do roku

Pozytywną informacją z pewnością jest to, że cały czas ma się utrzymywać lekkie hamowanie wzrostu cen mieszkań - lokale mają być droższe o ok. 5 proc. w perspektywie roku. Ma na to wpływ głównie prognozowane osłabienie popytu, spowodowane przesunięciem wejścia w życie rządowego programu tanich kredytów i wciąż utrzymującym się wysokim poziomem stóp procentowych, co wpływa na cenę kredytu hipotecznego.

W najbliższych miesiącach podaż ma rosnąć, co przełoży się na niewielki wzrost cen nieruchomości, prawdopodobnie analogiczny do poziomu inflacji. Chęć podejmowania nowych projektów przez deweloperów może być ograniczana przez prawdopodobny wzrost kosztów materiałów budowlanych, na co wpłyną działania niwelujące skutki powodzi na Dolnym Śląsku. Dodatkowo deweloperzy wciąż zmagają się z trudną dostępnością i wysokimi cenami gruntów w dobrych lokalizacjach.

Według danych JLL na koniec II kwartału 2024 r. oferta deweloperska wzrosła do 48,4 tys. mieszkań (o 19 proc. więcej niż rok wcześniej). Największy wzrost oferty jest widoczny w Łodzi (46 proc. r/r) i Poznaniu (30 proc. r/r). Trzeba jednak zaznaczyć, że zwiększenie podaży w tym okresie jest pokłosiem osłabienia popytu po zakończeniu programu Bezpieczny kredyt 2 proc.

Rosnąca podaż oraz słabnący popyt sprawiają, że coraz więcej osób oczekuje spadku cen mieszkań. Zapytaliśmy o to obserwujących nasz profil na serwisie X:

Stabilnie na rynku wynajmu

W większości miast średnie czynsze się ustabilizowały. Łatwo znaleźć lokum do wynajęcia, a stawka najmu jest konkurencyjna. Ma na to wpływ zwiększenie liczby dostępnych lokali, głównie z rynku pierwotnego, które były nabywane w ostatnich kilku latach w celach inwestycyjnych. Dodatkowo zasilają rynek także najemcy instytucjonalni, szczególnie w dużych aglomeracjach.

Rynek kredytów hipotecznych wraca do normalności po Bezpiecznym kredycie 2 proc.

Bezpieczny kredyt 2 proc., z którego można było skorzystać w zeszłym roku, miał wyjątkowy wpływ na rynek kredytów hipotecznych. Łączna liczba i wartość udzielanych przez banki kredytów była bowiem najwyższa w historii. Dopiero teraz sytuacja wraca do normy, a na kredyty hipoteczne wpływają wyłącznie standardowe, rynkowe zmienne. Oczywiście rok do roku widoczne są spadki, bo według danych Biura Informacji Kredytowej liczba wnioskujących była o 32 proc. niższa. Jednak, jak donosi Związek Banków Polskich, liczba i wartość udzielonych kredytów jest wyższa niż przed uruchomieniem Bezpiecznego kredytu 2 proc. W II kwartale 2024 r. banki udzieliły 45,4 tys. kredytów hipotecznych na łączną kwotę 19,1 mld zł.

Dane z BIK pokazują, że cały czas rośnie przeciętna kwota kredytu, o który wnioskują zobowiązani (teraz to 431 tys. zł). Przyczyną są utrzymujące się wysokie ceny nieruchomości, ale rośnie też średnia zdolność kredytowa, co oznacza, że przy stałej sytuacji finansowej z miesiąca na miesiąc można pożyczyć od banku coraz więcej.

Źródło danych i grafik: PKO BP "Rynek Mieszkaniowy 3q24: Rynek mieszkaniowy jak polski film – nic się nie dzieje, nuda"


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także