
Zasada dobrego sąsiedztwa to pojęcie stosowane w polskim prawie budowlanym oraz zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z tą zasadą przyjmuje się, że nowa zabudowa powinna się dopasować do obiektów już istniejących. Nowe obiekty nie powinny negatywnie wpływać na swoje sąsiedztwo, a w szczególności oddziaływać na istniejące już budynku, ich otoczenie oraz komfort życia mieszkańców.
Co to jest zasada dobrego sąsiedztwa?
Zasada dobrego sąsiedztwa wymaga, aby nowa zabudowa harmonijnie wpasowywała się w istniejące otoczenie pod względem estetyki, funkcji i wpływu na środowisko, chroniąc interes publiczny oraz prawa mieszkańców. |
Planowanie przestrzenne nowych inwestycji powinno umożliwiać realizację jedynie takich obiektów, które będą pasować do już istniejących charakterem i funkcją, nie będą zaburzać ładu i negatywnie wpływać na estetykę okolicy między innymi poprzez zastosowanie odpowiedniej wysokości, gabarytów, funkcji oraz zagospodarowania terenu.
Nowy obiekt nie powinien naruszać harmonii przestrzennej i negatywnie oddziaływać na środowisko poprzez emisję nadmiernego hałasu, zanieczyszczeń czy przesłanianie dostępu do światła słonecznego.
Zasada dobrego sąsiedztwa ma na celu zapewnienie równowagi między potrzebami inwestorów, interesem publicznym i prawami mieszkańców. Powinna być to kluczowa zasada, którą należy się kierować, przygotowując Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego, wydając decyzje o warunkach zabudowy lub pozwolenia na budowę.
Dowiedz się więcej:
-
Jak i gdzie zgłosić problem nadmiernego hałasu w mieszkaniu?
-
Czym jest sąsiedzkość i jak o nią dbamy?
-
Czym jest odpowiedzialność społeczna architekta?
Tu znajdziesz idealną nieruchomość
Powiedz nam, czego szukasz
Mieszkanie
Dom
Działki
Lokal
użytkowy
Budynek
użytkowy