Podsumowania, oceny i prognozy na 2024 rok. Dyskusje panelowe oraz rozmowy w kuluarach na temat sytuacji na rynku nieruchomości. Nieruchomosci-online.pl nie mogło zabraknąć w gronie uczestników i panelistów podczas konferencji Pres Summit 2023 w Zakopanem, gdzie pod lupę wzięto m.in. podaż i popyt w 2024 roku. Zdradzamy szczegóły...
Rok 2023 w branży nieruchomości jawił się w ciemnych barwach. Sytuacja poprawiła się jednak już na początku roku, po ogłoszeniu programu BK2%. Podczas jednego z paneli dyskusyjnych Alicja Palińska z Nieruchomosci-online.pl dzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat sytuacji rynkowej obserwowanej z perspektywy portalu ogłoszeniowego.
Rok, który nie śnił się nawet największym optymistom
– Od czasu pandemii nastroje klientów rynku nieruchomości są bardzo czułe. Polacy dość mocno reagują na informacje płynące z gospodarki w aspekcie mikro- i makroekonomicznym, które wpływały praktycznie co kilka miesięcy na zachowanie poszukujących. Odzwierciedlało się to w dłuższych bądź krótszych kolejkach do zakupu nieruchomości, dość rzadko w zastojach zakupowych. Mimo zawirowań, tak samo jak oferty mieszkań z rynku pierwotnego, atrakcyjne mieszkania z rynku wtórnego sprzedają się na pniu – mówiła Alicja Palińska, brand manager portalu Nieruchomosci-online.pl.
– Samo zapowiedzenie programu BK2% obudziło tych, którzy chcieli zdążyć przed kredytującymi się z rządowym wsparciem. Co bardzo istotne z punktu analizy rynkowej, kolejnych kupujących zachęciła obniżka przez KNF buforu bezpieczeństwa do 2,5%, którego podwyższenie w marcu 2022 r. skutecznie zamroziło plany mieszkaniowe wielu Polaków. Od lipca 2023 r., czyli po starcie programu, poziom popytu, który określamy na portalu Nieruchomosci-online.pl liczbą kontaktów poszukujących z ogłoszeniodawcami mieszkań na sprzedaż był porównywalny do stanu z 2021 roku, kiedy zainteresowanie było rekordowo wysokie. Jednak to nie z problemem popytowym mierzy się teraz rynek... Dziś na świeczniku jest poziom podaży, nie tylko jako wyzwanie dla rynku pierwotnego, ale też rynku wtórnego – zauważa Alicja Palińska.
– W IV kwartale 2023 r. liczba dostępnych na sprzedaż nieruchomości z drugiej ręki jeszcze nigdy nie była tak niska. Mniej osób wprowadza na sprzedaż swoje mieszkania, czego powodem jest m.in. brak oferty od deweloperów, co skutkuje wstrzymaniem kupna nowego mieszkania i sprzedaży posiadanego. Porównując I i II półrocze 2023 r., aktywność osób, które bazują na transakcjach wiązanych spadła z 30 do 25 proc., jako udział tej grupy w ogóle poruszających się po rynku nieruchomości. To istotne informacje, ponieważ oba te rynki są ze sobą bardzo powiązane. Jak wynika ze statystyk naszego portalu po II półroczu 2023 r., aż 47 proc. to grupa poszukujących poruszająca się po obu rynkach, kolejne 46 proc. to zainteresowani tylko rynkiem wtórnym, natomiast pozostałe 7 proc. to osoby wybierające oferty tylko z rynku pierwotnego. Zastój podażowy na rynku pierwotnym wpływa znacząco na obrót nieruchomościami na całym rynku – dodaje Palińska.
– 2023 rok zmienił zachowania poszukujących. Wraz ze startem BK2% na rynek zdecydowanie wkroczyły osoby, które kupują swoje pierwsze mieszkanie zgodnie z wymaganiami programu – to tak zwani "świeżacy", którzy obecnie stanowią prawie 50 proc. wśród wszystkich poszukujących nieruchomości. Zmalał także udział osób inwestujących na rynku (11,5 proc.). Presja na ucieczkę z gotówką w nieruchomości wydaje się już nie tak wielka jak wcześniej. Powodem mniejszej aktywności inwestorów jest również większa konkurencja w kolejce po zakup atrakcyjnego mieszkania z kupującymi na własne potrzeby. Żniwa inwestorów obserwujemy w trudnych czasach, kiedy popyt na własne potrzeby wygasa, tak było w II połowie 2020 czy 2022 roku. Przewiduję, że 2024 rok znów może być czasem na zakupy inwestycyjne. Wieloletnie analizy pokazują, że Polacy się profesjonalizują w zakupach nieruchomości, kupują, sprzedają i inwestują w rynek nieruchomości w coraz bardziej przemyślany sposób – podsumowuje brand manager Nieruchomosci-online.pl.
Popyt pobudzony, ale podaży brak
– Z analiz JLL wynika, że na koniec 2023 roku sprzedaż na rynku wtórnym wyniesie ponad 60 tys. mieszkań, co jest wynikiem zbliżonym do okresu 2018-2019. To, co jest zauważalne od razu, patrząc na kwartalne porównanie ofert sprzedanych i wprowadzonych na rynek, to ogromna dysproporcja między popytem a podażą. Mamy deficyt oferty podażowej, a w wielu największych miastach w Polsce, m.in. w Krakowie nie mieliśmy tak niskiej podaży od mieliśmy od 15 lat – prezentował Kazimierz Kirejczyk, Housing Strategy Advisor w JLL, wiodącej firmy doradczej w branży nieruchomości.
– Popyt jest pobudzony, nie dosięga jeszcze rekordowych poziomów z 2021 roku, ale rośnie z kwartału na kwartał. Aby móc myśleć o zrównoważonym rynku, liczba mieszkań dostępna na sprzedaż powinna być obecnie dwa razy większa. Gdyby policzyć na dzień dzisiejszy, jak szybko sprzeda się dostępna oferta mieszkań bez wprowadzenia na rynek nowych lokali dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Trójmiasta nowe mieszkania zniknęłyby w ciągu dwóch kwartałów. Pytanie o przyszłość to pytanie o posiadane przez deweloperów pozwolenia na budowę i możliwość rozpoczęcia realizacji inwestycji już teraz, aby zaspokoić obecny popyt. Teoretycznie nadwyżka pozwoleń na rozpoczęcie budów jest, jednak w praktyce liczba mieszkań, które mogłyby się znaleźć w sprzedaży w najbliższym czasie jest w mniejsza. Wynika to z tego, że część mieszkań, mimo tego, że budowa jeszcze nie ruszyła, już jest w sprzedaży, pewna część inwestycji wymaga zmian i poprawek, aby móc je zrealizować, część pozwoleń czeka na kolejne etapy realizacji większych inwestycji lub na nowego inwestora, który będzie zainteresowany zakupem gruntu. Realnie powiedziawszy, w większości miast pozwoleń na budowę, które są w rękach deweloperów na dzień dzisiejszy jest bardzo mało – podsumował Kazimierz Kirejczyk.
Magazyn „INMAG”
Marketing. Sprzedaż. Trendy.
Bezpłatny e-magazyn dedykowany marketerom rynku pierwotnego
Merytoryczne artykuły od ekspertów i praktyków branży deweloperskiej dotyczące promocji inwestycji, wzmacniania sprzedaży, skutecznych negocjacji i najnowszych trendów na rynku.