Zrównoważone budownictwo znane jest także jako budownictwo ekologiczne lub zielone. Główną zasadą tego rodzaju budownictwa jest poszanowanie środowiska naturalnego.
Na czym polega zrównoważone budownictwo?
Zrównoważone budownictwo to projektowanie i wznoszenie obiektów budowlanych z wykorzystaniem surowców jak najbardziej przyjaznych dla środowiska w połączeniu z oszczędnym gospodarowaniem. Powinno się także unikać wpływów szkodliwych dla zdrowia człowieka oraz minimalizować zanieczyszczenie otoczenia (redukcja ilości odpadów). Ważne jest również efektywne wykorzystanie energii, z naciskiem na jej odnawialne źródła.
W jaki sposób można to osiągnąć? Jeśli chodzi o materiały budowlane, preferowane są te naturalne, a zarazem nietoksyczne. Przykłady to kamień, bambus czy tarcica z upraw ekologicznych. Minimalizuje się też użycie materiałów poprzez wybór trwalszych ich rodzajów oraz stosowanie recyklingu. Materiały, a także sam projekt budynku, powinny także umożliwiać elastyczne dostosowywanie się do zmian w środowisku.
Budownictwo zrównoważone oznacza nie tylko oszczędność i przyjazność dla środowiska, lecz także większy komfort dla użytkowników. Ważny jest np. dostęp do światła dziennego, możliwość sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i chłodzeniem, stosowanie materiałów przyjaznych alergikom, a także zmniejszenie osiadania wilgoci i przez to ograniczenie rozwoju pleśni i baterii.
Budynki zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju otrzymują certyfikaty. Najpopularniejsze są certyfikaty BREEAM (BRE Environmental Assessment Method, stworzony w Wielkiej Brytanii) i LEED (Leadership In Energy and Environmenral Design, amerykański). System BREEAM jest oparty na wielu kryteriach, takich jak jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczna, dostępność transportowa, materiały i konstrukcja, zarządzanie eksploatacją i realizacją, gospodarka wodą i odpadami. Certyfikaty przyznaje się na pięciu poziomach oznaczonych liczbą gwiazdek. Z kolei w systemie LEED wyróżnia się tzw. wymogi krytyczne: zrównoważona lokalizacja, efektywne wykorzystanie zasobów wodnych, energia i atmosfera, materiały i zasoby, jakość środowiska wewnętrznego. Każdy z nich musi zostać spełniony, aby certyfikat w ogóle został przyznany. Jeśli budynek uzyskał ocenę pozytywną, przyznaje mu się certyfikat na jednym z czterech poziomów określanych na podstawie sumy punktów. Kryteria przyznawania wspomnianych certyfikatów są odmienne, więc fakt, że budynek otrzymał BREEAM, nie oznacza, że otrzyma LEED – i odwrotnie.