Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Mniej oddanych mieszkań, ale liczba inwestycji rośnie

Mniej oddanych mieszkań, ale liczba inwestycji rośnie

Michalina Janyszek
Komentarze

Według wstępnych danych GUS w styczniu i lutym bieżącego roku oddano do użytkowania mniej mieszkań niż w tym samym okresie rok wcześniej. W skali rok do roku wzrosły za to liczba rozpoczętych inwestycji oraz pozwoleń na budowę w sektorze budownictwa mieszkaniowego.

W pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku odnotowano spadek liczby oddanych do użytku mieszkań w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku. Równocześnie zarejestrowano wzrost liczby rozpoczętych inwestycji oraz wydanych pozwoleń na budowę.

Spadek liczby mieszkań przekazanych do eksploatacji

Raport GUS obejmuje między innymi szacunki dotyczące mieszkań, które oddano w ręce inwestorów. Według zebranych danych w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2024 było ich 30,8 tysiąca, czyli o 11,7% mniej, porównując z tym samym okresem w 2023 roku. Niższe wyniki zarejestrowano zarówno w sektorze deweloperskim, jak i wśród inwestorów indywidualnych. Pierwsza grupa przekazała do eksploatacji 18,1 tysiąca lokali, czyli o niemal 6% mniej niż rok wcześniej. Druga oddała do użytkowania 12 tysięcy mieszkań. To o 20% mniej niż w 2023 roku. W ramach tych form budownictwa powstało łącznie 97,7% ogółu nowych nieruchomości. W ramach pozostałych form budownictwa przekazano łącznie 0,7 tysiąca lokali. Jest to wynik podobny do tego przed rokiem.

Łączna powierzchnia mieszkań przekazanych do eksploatacji w okresie styczeń-luty 2024 wyniosła 2,9 mln metrów kwadratowych. Choć liczba ta jest imponująca, oznacza spadek w skali rok do roku o nieco ponad 14%. Przeciętne lokum oddane do użytkowania w 2024 roku ma 92,8 metra kwadratowego.

Dane dotyczące nowych inwestycji

Według danych GUS w omawianym okresie wydano pozwolenia na budowę lub dokonano zgłoszenia budowy 41,9 tysiąca lokali mieszkalnych. To świetny wynik, który oznacza wzrost w skali rok do roku o niemal 33%. Jeśli chodzi o pozwolenia na nowe inwestycje, deweloperzy otrzymali ich 30,1 tysiąca, czyli o 42,3% więcej niż rok wcześniej. Sygnały większej aktywności deweloperów zauważane są też przez pośredników nieruchomości, którzy w ostatnim badaniu nastrojów zwiększenie podaży wskazywali jako pozytywny czynnik, który będzie kształtował sytuację rynku w II kwartale 2024 roku (link do badania nastrojów - INPON I kw. 2024).

Wzrosła również aktywność inwestorów indywidualnych. Uzyskali oni 11 tysięcy pozwoleń, czyli o 14,7% więcej niż w tym samym czasie w 2023. W pozostałych formach budownictwa odnotowano 0,8 tysiąca mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Rok wcześniej uzyskano 0,9 tysiąca tych ważnych dokumentów.

Jeśli chodzi o mieszkania, których budowę rozpoczęto, w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku było ich 36,3 tysiąca. W porównaniu do zeszłego roku to spory wzrost na poziomie 79%. Deweloperzy rozpoczęli budowę 26,2 tysiąca lokali, czyli aż o 111,4% więcej niż rok wcześniej. Inwestorzy indywidualni zainicjowali 9,4 tysięcy przedsięwzięć budowlanych, co oznacza wynik lepszy rok do roku o nieco ponad 25%. GUS ocenia, że na koniec lutego 2024 roku w budowie pozostawało 806,4 tysiąca lokali mieszkalnych, czyli o 1,5% mniej niż w tym samym czasie w 2023 roku.

W omawianym czasie najwięcej mieszkań oddanych do użytkowania, których budowę rozpoczęto oraz na których budowę wydano pozwolenia, było w województwie mazowieckim. Zanotowano ich odpowiednio 6 tysięcy, 6,5 tysiąca i 8,7 tysiąca. Wyjątkowo aktywni byli też inwestorzy z Dolnego Śląska i Małopolski.

Źródło danych i grafik: GUS "Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-luty 2024 roku"


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także